Gimnastyka korekcyjna

mgr Patrycja Łazorczyk - fizjoterapeuta, terapeuta integracji sensorycznej

Gimnastyka korekcyjna w przedszkolu ma na celu:

• działanie profilaktycznie,

• eliminowanie wad postawy,

• kształtowanie nawyku prawidłowej postawy,

• zapewnienie wszechstronnego rozwoju fizycznego i wspaniałej zdrowej zabawy.

Cele te realizowane są poprzez następujące zadania:

• Wyrobienie u dzieci nawyku prawidłowej postawy: w trakcie zabaw ruchowych oraz ćwiczeń korekcyjnych dzieci poznają własne ciało, odkrywają różnice pomiędzy postawą prawidłową a nieprawidłową, mogą wykorzystywać tę zdolność we wszystkich czynnościach codziennych. Poznają pozycje, w których można wypoczywać z korzyścią dla efektów korekcyjnych.

• Wzmacnianie mięśni posturalnych odpowiedzialnych za prawidłową postawę - głównie mięśnie grzbietu i brzucha, stabilizujące kręgosłup. Dzieci wzmacniają gorset mięśniowy poprzez zabawy ruchowe i ćwiczenia korekcyjne prowadzone metodą ścisłą i zadaniową.

• Profilaktyka występowania wad kończyn dolnych, głównie płaskostopia poprzez wzmacnianie mięśni podeszwowych stopy.

Prowadzone przeze mnie zajęcia gimnastyki korekcyjnej odbywają się raz w tygodniu w każdej z grup i są specyficzną formą ćwiczeń fizycznych, w których ruch zostanie w pewnej mierze podporządkowany celom terapeutycznym, ale również świetnej zabawie !

Zajęcia prowadzone są raz w tygodniu w każdej grupie wiekowej

Gimnastyka korekcyjna